Skip to main content

تست آلرژی معاینه ای است که توسط یک متخصص آلرژی آموزش دیده انجام می شود تا مشخص شود آیا بدن شما نسبت به ماده شناخته شده ای واکنش آلرژیک دارد یا خیر. این معاینه می تواند به صورت آزمایش خون ، آزمایش پوست یا رژیم حذف باشد.

آلرژی وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما ، که دفاع طبیعی بدن شما است ، بیش از حد به چیزی در محیط اطراف واکنش نشان دهد. به عنوان مثال ، گرده گل که به طور معمول بی ضرر است ، می تواند باعث واکنش شدید بدن شما شود. این واکنش بیش از حد می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • آبریزش بین
  • عطسه کردن
  • سینوس های مسدود شده
  • چشمان خارش دار و آبریزش

انواع مواد آلرژی زا درآزمایش آلرژیک

آلرژن ها موادی هستند که می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند. سه نوع اصلی آلرژن وجود دارد:

آلرژن های استنشاق شده در تماس بدن با ریه ها یا غشای سوراخ های بینی یا گلو تأثیر می گذارند. گرده رایج ترین ماده حساسیت زای استنشاق است.
آلرژن های خورده شده در برخی غذاها مانند بادام زمینی ، سویا و غذاهای دریایی وجود دارد.
مواد حساسیت زای تماس باید برای ایجاد واکنش با پوست شما تماس بگیرند. مثالی از واکنش ماده حساسیت زایای تماسی ، بثورات و خارش ناشی از پیچک سمی است.

آزمایش های آلرژی شامل قرار گرفتن در معرض مقدار بسیار کمی از یک ماده حساسیت زای خاص و ضبط واکنش است.
چرا تست آلرژی انجام می شود
طبق کالج آلرژی ، آسم و ایمونولوژی آمریکا ، آلرژی بیش از ۵۰ میلیون نفر در ایالات متحده زندگی می کنند. آلرژن های استنشاق شده با شایع ترین نوع هستند. آلرژی های فصلی و تب یونجه که پاسخی آلرژیک به گرده است ، بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد.

سازمان جهانی آلرژی تخمین می زند که آسم سالانه مسئول ۲۵۰،۰۰۰ مرگ و میر است. با مراقبت مناسب از آلرژی می توان از این مرگ ها جلوگیری کرد ، زیرا آسم یک فرآیند بیماری آلرژیک محسوب می شود.

آزمایش آلرژی می تواند تعیین کند که به کدام گرده ها ، کپک ها یا سایر مواد حساسیت دارید. شما ممکن است برای درمان آلرژی خود به دارو نیاز داشته باشید. متناوباً ، می توانید سعی کنید از عوامل آلرژی خود جلوگیری کنید.

 

 

چگونه برای آزمایش آلرژیک آماده شویم

قبل از آزمایش آلرژی ، پزشک از شما در مورد سبک زندگی ، سابقه خانوادگی و موارد دیگر س askال می کن

آنها به احتمال زیاد به شما خواهند گفت قبل از آزمایش آلرژی مصرف داروهای زیر را متوقف کنید زیرا می توانند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند:

آنتی هیستامین های بدون نسخه و بدون نسخه
داروهای معالجه سوزش معده ، مانند فاموتیدین
آنتی بادی مونوکلونال ضد IgE درمان آسم ، omalizumab (Xolair)
بنزودیازپین ها مانند دیازپام (Valium) یا لورازپام (Ativan)
داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، مانند آمی تریپتیلین (الاویل)

آزمایش آلرژیک چگونه انجام می شود

آزمایش آلرژی ممکن است شامل آزمایش پوست یا آزمایش خون باشد. اگر پزشک فکر می کند ممکن است به آلرژی غذایی مبتلا شوید ، ممکن است مجبور به رژیم گرفتن باشید.

بیشتر بخوانید:انواع آزمایش چکاب برای آقایان

آزمایشات پوستی در آزمایش آلرژیک
از تست های پوستی برای شناسایی عوامل حساسیت زای متعدد استفاده می شود. این شامل مواد حساسیت زای موجود در هوا ، مواد غذایی و تماسی است. سه نوع آزمایش پوستی عبارتند از آزمایش های خراش ، داخل پوست و پچ.

پزشک شما معمولاً ابتدا آزمایش خراش را امتحان می کند. در طی این آزمایش ، یک ماده حساسیت زا در مایع قرار می گیرد ، سپس آن مایع بر روی بخشی از پوست شما با ابزار خاصی قرار می گیرد که ماده آلرژی را به آرامی در سطح پوست سوراخ می کند.

از نزدیک تحت کنترل خواهید بود تا ببینید پوست شما چگونه به ماده خارجی واکنش نشان می دهد. اگر در محل آزمایش ، قرمزی ، تورم ، افزایش یا خارش پوست وجود داشته باشد ، به آن ماده حساسیت زای خاص حساسیت دارید.

اگر آزمایش خراش بی نتیجه باشد ، ممکن است پزشک آزمایش پوستی داخل پوستی را تجویز کند. این آزمایش نیاز به تزریق مقدار کمی ماده حساسیت زا به لایه درم پوست شما دارد. باز هم ، پزشک واکنش شما را کنترل می کند.

شکل دیگر تست پوستی تست پچ است (T.R.U.E. TESTTrusted Source). این شامل استفاده از تکه های چسبی است که با مواد حساسیت زا مشکوک هستند و قرار دادن این تکه ها بر روی پوست شما. پس از خارج شدن از مطب پزشک ، وصله ها بر روی بدن شما باقی می ماند. سپس وصله ها در ۴۸ ساعت پس از استفاده و دوباره در ۷۲ تا ۹۶ ساعت پس از استفاده بررسی می شوند.

 

آزمایش خون در آزمایش آلرژیک
اگر این احتمال وجود داشته باشد که به یک آزمایش پوستی واکنش شدید آلرژیک داشته باشید ، ممکن است پزشک شما را برای آزمایش خون فراخواند. خون در آزمایشگاه از نظر وجود آنتی بادی هایی که با مواد حساسیت زای خاص مبارزه می کنند ، آزمایش می شود. این آزمایش که ImmunoCAP نام دارد ، در تشخیص آنتی بادی IgE به مواد حساسیت زای اصلی بسیار موفق است.

 

رژیم حذف در آزمایش آلرژیک
یک رژیم غذایی از بین بردن ممکن است به پزشک کمک کند تا مشخص کند کدام غذاها باعث واکنش آلرژیک شما می شوند. این به معنای حذف برخی از غذاها از رژیم غذایی و بعداً افزودن دوباره آنها است. واکنش های شما به شما کمک می کند تا مشخص کنید کدام غذاها مشکل ایجاد می کنند.

 

آزمایشگاه تخصصی پانیذ تحت نظارت متخصصین انجمن های چهارگانه آزمایشگاهی و با مشارکت بیش از پنجاه تن از متخصصین علوم آزمایشگاهی استان خراسان بزرگ

  • با مجهزترین دستگاههای آزمایشگاهی مرکز تخصصی انجام آزمایشات مولکولی و PCR کویید 19(مورد تایید وزارت بهداشت و شرکت های هواپیمایی)
  • انجام آزمایشات عمومی و تخصصی به صورت روزانه
  • جوابدهی آنلاین از طریق وبسایت اختصاصی و ارسال اتوماتیک فایل پی دی اف آزمایشات به صورت پیامکی

آدرس:مشهد، خیابان شهید چمران، شهید چمران6/2 (گلستان شرقی)روبروی پارکینگ بیمارستان آریا، ساختمان پورسینا

شماره تماس: 32290961-051

دکتر سزاوار

Author دکتر سزاوار

More posts by دکتر سزاوار

Leave a Reply

5 × 5 =