Skip to main content

بیشتر والدین عبارت کشت خون در کودک را شنیده اند ولی آیا چیزی در مورد آن می دانند؟ در این مقاله با آزمایش کشت خون در کودکان بیشتر آشنا می شویم.

آزمایش خون چیست؟

آزمایش خون به معنای گرفتن خون از بدن افراد برای انجام آزمایشات بر روی آن در محیط آزمایشگاه می باشد. پزشکان آزمایش خون را برای مواردی مانند بررسی سطح گلوکز، هموگلوبین یا گلبول های سفید خون تجویز می کنند. آزمایش خون به آن ها در تشخیص مشکلاتی مانند بیماری ها و شرایط درمانی خاص کمک می نماید. در مواردی آزمایش خون به پزشکان در بررسی عملکرد اعضایی از بدن مانند کلیه و کبد کمک می نماید.

آزمایش کشت خون در کودکان

آزمایش کشت خون در کودکان نوعی آزمایش بوده که هدف از انجام آن پیدا کردن موجودات ریز ذره بینی مانند باکتری یا قارچ در خون می باشد. اگر در خون فرد چنین موجودات ذره بینی یافت شود این بررسی می تواند به پزشکان در تجویز داروهای درمانی یا نحوه درمان عفونت کمک نماید.

علت انجام کشت خون در کودکان

زمانی کشت خون در کودکان انجام شده که کودک علائم و نشانه هایی از عفونت های ایجاد شده از طریق باکتری ها یا قارج ها را نشان دهد. همچنین کشت خون زمانی انجام می شود که کودک عفونتی در بدن داشته و احتمال گسترش آن به دیگر نقاط بدن وجود دارد. کودک قبل از دادن خون برای کشت خون بایستی وعده های غذایی خود را مثل همیشه داشته باشد، مگر این که کودک به دلیل سایر آزمایش ها طبق تجویز پزشک باید ناشتا باشد. قبل از گرفتن خون از کودک باید به پزشک در مورد داروهای مصرفی توسط کودک خود اطلاع دهید، به دلیل این که ممکن است این داروها روی نتیجه آزمایش خون تاثیر بگذارد.

نحوه انجام کشت خون در کودکان

در بیشتر آزمایش خون ها مقدار کمی خون از یکی از رگ های بدن عمدتا از پایین بازو و بالای ساعد گرفته می شود.

گرفتن نمونه خونی در کودکان فقط برای دفعات اول ناراحت کننده بوده و در دفعات بعدی برای کودک راحت تر می باشد. نمونه خون در محیطهای مخصوص کشت خون ، کشت میشود و  مورد پردازش قرار گرفته و چند روز بعد نتایج آن آماده می شود. اگر نتیجه آزمایش علائم و نشانه ای از یک بیماری نشان دهد، پزشک برای بررسی های بیشتر دیگر آزمایش ها را تجویز خواهد کرد تا به تشخیص بیماری و درمان آن کمک نماید. اگر در مورد کشت خون در کودکان سوالی داشتید می توانید با پزشک مشورت کنید.

آزمایشگاه تخصصی پانیذ تحت نظارت متخصصین انجمن های چهارگانه آزمایشگاهی و با مشارکت بیش از پنجاه تن از متخصصین علوم آزمایشگاهی استان خراسان بزرگ

  • با مجهزترین دستگاههای آزمایشگاهی مرکز تخصصی انجام آزمایشات مولکولی و PCR کویید 19(مورد تایید وزارت بهداشت و شرکت های هواپیمایی)
  • انجام آزمایشات عمومی و تخصصی به صورت روزانه
  • جوابدهی آنلاین از طریق وبسایت اختصاصی و ارسال اتوماتیک فایل پی دی اف آزمایشات به صورت پیامکی

آدرس:مشهد، خیابان شهید چمران، شهید چمران6/2 (گلستان شرقی)روبروی پارکینگ بیمارستان آریا، ساختمان پورسینا

شماره تماس: 32290961-051

دکتر سزاوار

Author دکتر سزاوار

More posts by دکتر سزاوار

Leave a Reply

4 × 1 =