Skip to main content

زمانی که بدن به بیماری مبتلا می شود، زمانی علائم ظاهری را نشان می دهد که بیماری تا اندازه متوسط پیشرفت کرده باشد در این صورت درمان سخت خواهد شد. در صورتی که اگر از وضعیت خون اطلاع داشتیم، شاید می توانستیم قبل از اینکه بیماری به این مرحله برسد، درمان را شروع کرده و زودتر بهبودی کامل را به دست آورد. به همین دلیل است که متخصصین توصیه می کنند آزمایشات چکاپ حداقل دو بار در سال انجام شود. در این تست، یکسری فاکتورهای عمومی اندازه گیری می شود اما بسته به جنسیت، فاکتورهای خاص دیگر نیز باید بررسی شود. برای مثال در آزمایش چکاپ مردان، علاوه بر انچه لازم است در مورد بدن همه افراد بدانیم، موارد خاص مردان نیز کنترل می شود. این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد این تست به دست بیاورید.

چکاپ آقایان و انجام آزمایش خون مختلف که برای مردان در دوره های سنی مختلف در طول زندگی لازم انجام شود، موضوع مورد بحث ما در این مقاله می باشد. در جوامع کنونی افراد بسیار زیادی مشغله بسیار زیادی داشته و در نتیجه با توجه به موضوع کمبود وقت که همیشه با آن درگیر هستند، توجه بسیار کمی به سلامت شان می کنند و همچنین موضوع در آقایان بسیار شدیدتر از خانم ها می باشد.

چکاپ آقایان یکی از مواردی است که هر فردی بعد از آنکه به سن ۱۵ سالگی رسید باید آن را انجام دهد و همچنین لازم است تا چکاپ آقایان هر چند وقت یکبار مجددا انجام شود تا به صورت کامل از وضعیت سلامتی بدن فرد مورد نظر آگاهی پیدا نماییم. زمانی که یک مرد نسبت به چکاپ آقایان اقدام می نماید به صورت تمام و کمال متوجه ایرادات و مشکلاتی که در بدنش وجود داشته باشد شده و می‌تواند جهت برطرف کردن آنها و انجام درمان‌های مختلف اقدام نمایند.

در حالت کلی برای چکاپ آقایان پیشنهاد می گردد افرادی که قصد انجام چکاپ آقایان را دارند تا قبل از آن که به سن ۴۰ سالگی برسند هر ۵ سال یکبار و همچنین بعد از آن که به سن ۴۰ سالگی رسیده اند هر سه سال یکبار چکاب آقایان را انجام دهند. در صورتی که شما عزیزان می خواهید در مورد چکاپ آقایان و آزمایش خون مربوط به  چکاپ آقایان اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه بوده و اطلاعات مناسبی در این زمینه کسب نمایید:

انواع مختلف آزمایش چکاپ آقایان

موضوعی که مشخص است این است که چکاپ آقایان کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. چرا که آقایان معمولاً بسیار کمتر از خانم‌ها به سلامتشان توجه کرده و معمولاً زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که درد بسیار شدید به سراغ آنها آمده باشد و تحمل درد برای آنها غیر ممکن باشد.

متاسفانه انجام چنین سهل ‌انگاری های بسیار خطرناک می باشد و می تواند جان افراد مختلف را به خطر بیاندازد. چرا که در صورتی که دچار درد و مشکل می‌شویم و در مراجعه به پزشک تاخیر انجام دهیم بیماری به سرعت پیشرفت کرده و اوضاع خطرناک تر می شود.

با توجه به این موضوع انجام چکاپ آقایان می تواند تا حدود زیادی از انواع مختلف بیماری ها پیشگیری کرده و با تشخیص زود هنگام انواع مختلف بیماری ها می توان در کمترین زمان ممکن نسبت به درمان آن اقدام نموده و تا حدود زیادی باعث به وجود آمدن سلامتی در بدن افراد شویم.

با توجه به تحقیقات و آمارهای ارائه شده بیماری سرطان معده در میان آقایان ایرانی مانند دیگر نقاط دنیا رتبه اول را به خود اختصاص می دهد و بعد از این بیماری نیز بیماری هایی مانند انواع مختلف سرطان های پروستات، سرطان مثانه، سرطان روده بزرگ، سرطان راست روده و سرطان خون، سرطان ریه، سرطان مری و سرطان های مربوط به دستگاه اعصاب مرکزی به عنوان متداول ترین و شایع ترین بیماری ها در میان مردان در کشور عزیزمان ایران حساب می آیند.

اما موضوعی که مشخصات می توان با انجام چکاپ آقایان تا حدود زیادی از به وجود آمدن بیماری ها جلوگیری کرده و همچنین در صورت وجود چنین بیماری هایی درمان مناسبی و امیدوار کننده ای را برای آنها ایجاد نمود.

آزمایش چکاپ آقایان برای سرطان پروستات

سرطان پروستات یکی از انواع سرطان های بسیار شایع و متداول در میان مردان موجود در سراسر دنیا می باشد که مانند بسیاری از انواع سرطان ها علت شناخته شده برای آن وجود ندارد. ولی در عین حال یکسری موارد وجود دارد که باعث می گردد تا خطر احتمال ابتلا به سرطان بروز پروستات تا حدود زیادی در مردان افزایش پیدا کند. از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به عواملی مانند عوامل ژنتیکی و سابقه خانوادگی عوامل هورمونی و آنتی ژنها عوامل محیطی که در سال زندگی در شهرهای بزرگ به وجود می‌آیند و رژیم غذایی نامناسب و غیره اشاره نمود.

با توجه به این موضوع لازم است تا چکاپ آقایان از سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی شروع شده و سالی یکبار چکاپ آقایان تکرار شود.

در نتیجه در صورت وجود بیماری سرطان پروستات درمان آن در کمترین زمان ممکن اقدام گردد. در آزمایش چکاپ آقایان که برای تشخیص سرطان پروستات انجام می شود آزمایش با معاینه انگشتی شروع شده و تا حدودی می توان بزرگی غیرسرطانی پروستات را تشخیص داد و در صورتی که علائم مشکوک و یا درد وجود داشته باشد متوجه می شویم که فرد به سرطان پروستات مبتلا بوده و برای درمان آن اقدام می گردد.

از جمله مهمترین علائمی که نشان دهنده وجود سرطان پروستات در حین انجام آزمایش چکاپ آقایان می باشد موارد زیر است:

 • ایجاد درد در قسمت پایین کمر
 • وجود سوزش و درد و همچنین تکرر ادرار در آقایان
 • به وجود آمدن مشکل جاری شدن ادرار به صورت بی اختیار و یا ضعیف در آقایان
 • وجود مشکل ناتوانی در ادرار کردن
 • وجود جریان ضعیف در هنگام ادرار کردن و یا وجود خون در ادرار
 • ارضا شدن و خارج شدن مایع منی همراه با درد و سوزش

لازم است تا به این نکته توجه کنیم که افرادی که به یکی از اقوام نزدیک آنها مانند پدر و برادر آنها به سرطان پروستات مبتلا هستند تا حدود بسیار زیادی نسبت به افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار می‌گیرند و طبق آمار این افراد چیزی در حدود ۴ برابر بیشتر از سایرین در معرض این بیماری قرار دارند. در نتیجه لازم است تا این افراد بعد از ۴۰ سالگی هر ۱ سال یکبار چکاب آقایان را برای تشخیص این بیماری انجام دهند.نام اختصاصی آزمایش سرطان پروستات شامل دو تست PSA و Free PSA می باشد.

آزمایش چکاپ آقایان برای تشخیص سرطان معده

یکی دیگر از انواع بیماری‌های بسیار رایج در میان مردان که از طریق چکاپ آقایان قابل تشخیص می باشد سرطان معده می باشد. بیماری سرطان معده برای افرادی که وضعیت اقتصادی جالبی نداشته و در برنامه غذایی خود از مقدار مشخصی پروتئین استفاده نمی کنند بسیار شایع بوده و مهمترین دلیل به وجود آمدن این بیماری نقص  موجود در برنامه غذایی و همچنین موارد ژنتیکی می باشد.

یکی از موارد بسیار قابل توجه و حیاتی که در مورد سرطان معده وجود دارد و حتما باید برای تشخیص آن آقایان در بازه زمانی مشخص انجام شود این است که با توجه به اینکه فضای معده مکانی بسیار مناسب جهت رشد تومور به حساب می‌آید،  در صورت وجود تومور متوجه نشده و معمولا این نوع سرطان زمانی تشخیص داده می شود که مدت زمان زیادی گذشته و به گونه ای کار از کار گذشته است. با توجه به این موضوع میزان زنده ماندن فرد در صورتی که ۵ سال از زمان تشخیص سرطان معده گذشته باشد تنها ۱۵ درصد می باشد.

با توجه به این موضوع که چکاپ آقایان برای تشخیص سرطان بسیار ضروری بوده و لازم است آقایان با بروز کوچکترین مشکلی مانند کاهش اشتها، درد معده، کاهش وزن، سوء هاضمه، وجود اسهال و استفراغ شدید، به وجود آمدن مدفوع سیاه رنگ، احساس پری معده در صورت غذا خوردن به مقدار بسیار کم و موارد دیگر این چنینی باید حتماً به پزشک مراجعه کرده تا با انجام چکاپ آقایان و مواردی مانند ام آر آی و آندوسکوپی از وضعیت گوارشی بدن فرد به صورت کامل اطمینان حاصل نمایند.

آزمایش چکاپ آقایان برای تشخیص سرطان ریه

از جمله مهمترین مواردی که باعث به وجود آمدن سرطان ریه در آقایان می شود این موضوع میباشد که سیگار به عنوان چهارمین دلیل مرگ در میان آقایان به حساب آمده و تا حدود زیادی به عنوان به وجود آورنده سرطان ریه نیز در افراد می باشد. از جمله مهمترین مواردی که نشان دهنده وجود سرطان ریه در آقایان بوده که معمولا بعد از انجام آزمایش خون و چکاپ آقایان این نوع سرطان قابل تشخیص می باشد مواردی است که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود:

 • ایجاد خس خس در سینه
 • وجود سرفه های شدید و طولانی مدت
 • افزایش بسیار زیاد خلط سینه و مشاهده خون در خلط سینه
 • کاهش شدید اشتها و وجود خستگی مفرط در بدن فرد

با توجه به این موضوع در صورتی که شما یک فرد سیگاری هستید پیشنهاد اول ما به شما این است که در مصرف آن تجدید نظر نمایید. و همچنین با انجام آزمایش خون و چکاپ آقایان از سلامتی بدن خود و عدم ابتلا به سرطان ریه اطمینان حاصل نمایید.

همچنین در صورتی که قصد ندارید تا سیگار را ترک کنید لازم است تا بعد از رسیدن به سن ۴۰ سالگی هر سال یک بار آزمایش خون و چکاپ آقایان را انجام داده و زیر نظر یک متخصص قرار بگیرید و با استفاده از روشهای تشخیصی مختلف از وجود این بیماری در بدن خود اطلاع حاصل کنید. ولی در عین حال باید بگویم متاسفانه در صورتی که سلول ها شروع به تکثیر کنند نمی توان آن ها را تشخیص داد.

با استفاده از روش هایی مانند سی تی اسکن و یا تهیه عکس از قسمت قفسه سینه یا برونسکوپی می‌توان در مورد تشخیص سرطان ریه اطمینان حاصل نمود.

آزمایش چکاپ آقایان برای تشخیص سرطان روده بزرگ و راست روده

دیگر از مواردی که با انجام آزمایش خون و چکاپ آقایان قابل تشخیص و پیشگیری می‌باشد، سرطان روده بزرگ و راست روده می‌باشد. طبق نظر کارشناسان و متخصصان علم پزشکی مهم ترین دلایلی که باعث به وجود آمدن سرطان روده بزرگ می گردد،پولیپ های روده بزرگ می باشد.

در صورتی که پولیپ در کمترین زمان ممکن شناسایی و برای برداشته شدن آن اقدام شود. خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند. برای تشخیص ابتلا به بیماری سرطان روده بزرگ چکاپ آقایان و آزمایش خون لازم می باشد. همچنین لازم است تا آزمایش مخفی خون صورت پذیرد که این یک آزمایش شیمیایی است که مقادیر اندک خون در مدفوع شناسایی می گردد.

همچنین برای تشخیص این بیماری کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی نیز بسیار موثر می باشد. با توجه به این موضوع چکاپ آقایان لازم است از سن ۵۰ سالگی به بعد به مدت هر ۵ سال یکبار برای تشخیص این بیماری انجام شده تا در صورت وجود این بیماری در کمترین زمان ممکن نسبت به درمان آن اقدام گردد.

آزمایش چکاپ آقایان برای تشخیص سرطان مثانه

یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در بین آقایان در سراسر دنیا سرطان مثانه می باشد.  این نوع سرطان در آقایان بسیار بیشتر از خانم‌ها شایع می‌باشد.در حالت کلی طبق تحقیقات انجام شده هر مردی که سیگار بکشد چیزی در حدود ۲ الی ۴ برابر بیشتر نسبت به سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار دارد و یا افرادی که بیشتر در معرض مواد شیمیایی ، مهندسی ، لاستیک ،چرم رنگ و غیره هستند نیز تعداد زیادی در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار می‌گیرند.

با توجه به این موضوع لازم است تا چکاپ آقایان بعد از سن ۵۰ سالگی به صورت دوره ای انجام شده و با آزمایش ادرار از وجود این بیماری در بدن فرد یا وجود نداشتن آن اطمینان حاصل کنیم.

وجود خون در ادرار به عنوان یکی از مهمترین علائم سرطان مثانه در آقایان به حساب می آید. یکی از مهمترین نکات در تشخیص سرطان مثانه تغییر رنگ ادرار می باشد. در صورت وجود این بیماری ادرار فرد به رنگ قهوه ای و قرمز تغییر رنگ می دهد.

با توجه به همین موضوع لازم است تا آقایان در کنار چکاپی که به صورت دوره‌ای انجام می دهند بعد از سن چهل سالگی هر روز رنگ ادرار خود را کنترل کرده و در اثر هر گونه تغییر رنگ در ادرار خود آن را به پزشک متخصص اورولوژیست اطلاع داده و از او برای درمان بیماری خود کمک بگیرند.

همچنین در صورتیکه در اثر بیماری سرطان مثانه در بدن یک فرد تومور تشکیل شود این تومور می‌تواند تا نزدیکی کلیه ها پیش روی کند و در نتیجه درد بسیار شدید در قسمت پهلو های فرد ایجاد گردد.

آزمایشگاه تخصصی پانیذ تحت نظارت متخصصین انجمن های چهارگانه آزمایشگاهی و با مشارکت بیش از پنجاه تن از متخصصین علوم آزمایشگاهی استان خراسان بزرگ

 • با مجهزترین دستگاههای آزمایشگاهی مرکز تخصصی انجام آزمایشات مولکولی و PCR کویید 19(مورد تایید وزارت بهداشت و شرکت های هواپیمایی)
 • انجام آزمایشات عمومی و تخصصی به صورت روزانه
 • جوابدهی آنلاین از طریق وبسایت اختصاصی و ارسال اتوماتیک فایل پی دی اف آزمایشات به صورت پیامکی

آدرس:مشهد، خیابان شهید چمران، شهید چمران6/2 (گلستان شرقی)روبروی پارکینگ بیمارستان آریا، ساختمان پورسینا

شماره تماس: 32290961-051

دکتر سزاوار

Author دکتر سزاوار

More posts by دکتر سزاوار

Join the discussion One Comment

Leave a Reply

پنج × سه =