Skip to main content

تست پاپ اسمیر با یافتن ناهنجاری سلول های دهانه رحم، برای غربالگری سرطان دهانه رحم بکار گرفته می شود. از زمان معرفی تست پاپ اسمیر در ایالات متحده در سال ۱۹۴۱، انجام تست با کاهش چشمگیر میزان مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم همراه بوده است.

با این که سرطان دهانه رحم در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد، اما معمولاً به آهستگی پیشرفت می کند. تست پاپ اسمیر تغییرات دهانه رحم را برای مداخله مؤثر زودهنگام تشخیص می دهد.

طبق توصیه ی دستورالعمل ها زنان ۲۱ تا ۶۵ ساله هر سه سال یک بار باید نسبت به انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنند. این دستورالعمل ها انجام تست پاپ اسمیر برای زنان ۳۰ تا ۶۵ ساله ای که برای تست ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نیز مورد غربالگری قرار گرفته اند، را در هر پنج سال امکان پذیر می کنند. HPV ویروسی است که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود.

تست پاپ اسمیر اغلب همزمان با سایر تست های عفونت های مقاربتی (STI) مانند HIV انجام می شود. با این حال، تست پاپ اسمیر برای بررسی HIV مورد استفاده قرار نمی گیرد.

تشخیص سلول های غیرطبیعی توسط تست پاپ اسمیر چه اتفاقی را در پی دارد؟

در صورتی که تست پاپ اسمیر نشانگر وجود سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم باشد، ارائه دهنده خدمات بهداشتی ممکن است انجام کولپوسکوپی را توصیه کند.

کولپوسکوپ از بزرگنمایی اندکی برای واضح کردن ناهنجاری های دهانه رحم و اطراف آن استفاده می کند. در آن زمان، ارائه دهنده خدمات بهداشتی ممکن است نمونه ای که یک قطعه ی کوچک بافت است، را برای معاینه آزمایشگاهی بردارد.

در سال های اخیر، تست مستقیم وجود DNAی HPV امکان پذیر شده است. جمع آوری نمونه بافت برای آزمایش DNA مشابه فرآیند گرفتن پاپ اسمیر است و ممکن است در همان ویزیت انجام شود.

چه تست هایی برای ایدز یا HIV در دسترس است؟

بر اساس اعلام مرکز معتبر کنترل بیماری، افراد ۱۳ تا ۶۴ ساله باید حداقل یک بار آزمایش HIV انجام دهند.

برای غربالگری HIV می توان از آزمایش خانگی استفاده کرد یا می توان آزمایش را در مطب ارائه دهنده خدمات بهداشتی انجام داد. حتی اگر کسی سالانه از نظر STI آزمایش شود، نباید تصور کند هرگونه آزمایش اختصاصی، مانند آزمایش HIV، بخشی از یک غربالگری روتین است.

هر کسی که می خواهد نیبت به انجام تست غربالگری HIV اقدام کند، باید نگرانی های خود را با ارائه دهنده خدمات درمانی ابراز کند. این امر می تواند اغازگر صحبت در مورد نوع و زمان غربالگری های بیماری های مقاربتی که باید انجام شود، باشد. برنامه مناسب غربالگری به سلامتی، رفتارها، سن فرد بستگی دارد.

کدام آزمایشگاه تست HIV را انجام می دهد؟

در صورتی که غربالگری HIV  در مطب انجام شود، احتمالاً یکی از سه آزمایش زیر انجام می شود:

  • تست آنتی بادی، که از خون یا بزاق برای تشخیص پروتئین هایی که در پاسخ به HIV توسط سیستم ایمنی بدن سنتز می شود، استفاده می کند
  • تست آنتی بادی و آنتی ژن، که خون را از نظر پروتئین های مربوط به HIV ارزیابی می کند
  • تست RNA، که خون را از نظر وجود هرگونه ماده ژنتیکی مربوط به ویروس بررسی می کند

تست های سریعی که اخیراً توسعه یافته اند، نیازی به آنالیز نتایج در آزمایشگاه ندارند. این آزمایشات در صدد یافتن آنتی بادی هستند و می توانند در عرض ۳۰ دقیقه یا کمتر نتیجه به نتیجه دست یابند.

آزمایش اولیه احتمالاً تست آنتی بادی یا آنتی بادی / آنتی ژن خواهد بود. آزمایش خون قادر به تشخیص سطح کمتری از آنتی بادی نسبت به نمونه های بزاق است. این بدان معنی است که آزمایشات خون می توانند HIV را زودتر تشخیص دهند.

در صورت مثبت بودن تست HIV در فرد، آزمایش پیگیری برای تعیین اینکه فرد بهHIV-1 یا HIV-2 ابتلا دارد، انجام خواهد شد. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی معمولاً این مسئله را با استفاده از آزمایش ایمونوبلات مشخص می کنند.

چه نوع غربالگری خانگی برای HIV انجام می شود؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دو تست غربالگری HIV خانگی را تأیید کرده است. این تست ها Home Access HIV-1 Test System و OraQuick In-Home HIV Test هستند.

در Home Access HIV-1 Test System، شخص با خراش ناشی از سر سوزن از خود خون گرفته و آن را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد. آن ها می توانند برای دریافت نتایج طی یک یا دو روز با آزمایشگاه تماس بگیرند. نتایج مثبت به طور معمول مجدداً دورباره آزمایش می شوند تا از صحت نتیجه اطمینان حاصل شود.

این تست نسبت به آزمایشی که از خون وریدی استفاده می کند حساسیت کمتری دارد اما نسبت به آزمایش سواب دهان حساس تر است.

در تست HIV  خانگی OraQuick از یک سواب بزاق از دهان استفاده می شود. نتایج طی مدت ۲۰ دقیقه حاضر هستند. اگر تست فردی مثبت باشد، برای اطمینان از صحت تست، برای تست پیگیری به مراکز آزمایشی دیگری ارجاع می شود.

افرادی که نگران HIV هستند در حال حاضر چه کاری می توانند انجام دهند؟

انجام آزمایش زودهنگام کلید درمان مؤثر است.

میشل سسپدس، پزشک، عضو انجمن پزشکی HIV و دانشیار پزشکی دانشکده پزشکی آیکان در کوه سینا در این باره می گوید: “ما به همه توصیه می کنیم آزمایش HIV را حداقل یک بار در زندگی خود انجام دهند.”

وی می گوید: “نتیجه این کار این است که ما افراد را پیش از تخریب سیستم ایمنی بدن شناسایی می کنیم.” “ما آن ها را زودتر تحت درمان قرار می دهیم تا مانع از نقص ایمنی کامل آن ها شویم.

افراد دارای فاکتورهای خطر شناخته شده برای HIV باید گزینه های خود را ارزیابی کنند. آن ها می توانند برای تست آزمایشگاهی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود وقت ملاقات تنظیم کنند یا اینکه یک تست خانگی تهیه کنند.

آزمایشگاه تخصصی پانیذ تحت نظارت متخصصین انجمن های چهارگانه آزمایشگاهی و با مشارکت بیش از پنجاه تن از متخصصین علوم آزمایشگاهی استان خراسان بزرگ

  • با مجهزترین دستگاههای آزمایشگاهی مرکز تخصصی انجام آزمایشات مولکولی و PCR کویید 19(مورد تایید وزارت بهداشت و شرکت های هواپیمایی)
  • انجام آزمایشات عمومی و تخصصی به صورت روزانه
  • جوابدهی آنلاین از طریق وبسایت اختصاصی و ارسال اتوماتیک فایل پی دی اف آزمایشات به صورت پیامکی

آدرس:مشهد، خیابان شهید چمران، شهید چمران6/2 (گلستان شرقی)روبروی پارکینگ بیمارستان آریا، ساختمان پورسینا

شماره تماس: 32290961-051

دکتر سزاوار

Author دکتر سزاوار

More posts by دکتر سزاوار

Join the discussion One Comment

Leave a Reply

چهار − 1 =