Skip to main content

اگزمای دست که به نام درماتیت دست هم شناخته می‏ شود یک عارضه رایج پوستی است که بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند. این نوع اگزما هم می‏تواند دلایل ژنتیکی داشته باشد و هم بر اثر انواع عوامل حساسیت ‏زای محیطی یا مواد آلرژن به وجود بیاید. اگزمای دست معمولا افرادی را تحت تاثیر قرار می‏ دهد که دست آن ها به شکلی مداوم در معرض این مواد است. افرادی مثل آشپزها، آرایشگرها، پزشکان و پرستاران، نیروهای خدماتی نظافت و مکانیک‏ ها.

اگزمای دست، یک بیماری رایج در زنان خانه‌دار

پوست، اولین سد دفاعی بدن ما در برابر عوامل آسیب‌زای محیط است و جزئی از سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود. واکنش این سد دفاعی در مقابل عواملی مثل آلاینده‏های شیمیایی یا مواد شوینده، می ‏تواند خودش را به صورت اگزما نشان بدهد. این بیماری، زنان را به نسبت بیشتری از مردان درگیر می‏ کند اما مسری نیست. یعنی اگر با فردی که اگزمای دست دارد در تماس باشید، شما اگزما نمی‏ گیرید.  خانم‏ های خانه‏ دار زیادی دچار این بیماری می‎شوند چون معمولا با مواد شوینده زیادی در تماس هستند. نکته مهم در این میان، جلوگیری از درمان خودسرانه است. وقتی دست دچار اگزما می ‏شود تماس آن با هر نوع ماده‎ای به معنی شدیدتر شدن بالقوه این بیماری است بنابراین به هیچ عنوان نباید بدون تجویز پزشک پماد یا دارو استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید:۱۰ علامت مهم قند خون پایین را بشناسید

 

علائم اگزمای دست در خانم ها

همه انواع اگزما، دارای خارش هستند و پوست را قرمز می ‏کنند اما اگزمای دست کمی متفاوت است، علائم این نوع اگزما را بخوانیم:

  • قرمزی
  • خارش
  • پوسته پوسته شدن و پوست انداختن انگشتان
  • درد انگشتان
  • خشکی شدید در سطح پوست‏ اندازی
  • تاول
  • آبله
یکی از دیگر انواع اگزمای دست، پومفولیکس یا اگزمای دیس هیدروتیک نام دارد که باعث ایجاد تاول‎های کوچک و خارش‏‎دار کف دست می‏ شود. اگزمای دیس هیدروتیک هم در زنان بیشتر از مردان دیده می‏ شود.

انواع اگزمای دست در خانم‌ها

این بیماری سه نوع دارد: اگزمای حاد، اگزمای تحت حاد و اگزمای مزمن

در اگزمای حاد، تورم، خارش و قرمز شدن پوست همراه با دانه‏ های آبکی روی پوست به وجود می‏ آیند. عدم رسیدگی و درمان دیرهنگام می‎تواند این اگزما را به نوع تحت حاد تبدیل کند. اگزمای تحت حاد دیگر قرمز نیست و ترشحی هم ندارد اما پوست را به شدت خشک می‏ کند. اگزمای مزمن، نوعی از اگزمای ماندگار روی پوست است که در آن پوست تیره، ضخیم و خارش‎دار می‏‎شود. همچنین اگر پوست حساسی دارید، خودتان شامپو نزنید و از یکی از اعضای خانواده بخواهید که برایتان این کار را انجام دهد.

درمان اگزمای دست در خانم‎ها

بهترین درمان برای این نوع اگزما، پیشگیری است. اگر خانه‏ دار هستید و زمان زیادی را به پخت و پز یا شستن محیط با مواد شوینده می‏ گذرانید یا شغلی دارید که با این مواد در ارتباط است از دستکش استفاده کنید و سعی کنید خیلی پوستتان را در معرض این مواد برهنه نگذارید. اگر علائم اگزمای دست را دیدید در اولین فرصت به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک برای درمان اگزمای دست شما ممکن است دارو تجویز کند یا پماد کورتونی بدهد تا به دستتان بمالید. بهتر است در زمانی که اگزما دارید دستتان را با آب ولرم و شوینده‎های غیرمعطر بشویید، خشک کنید و بلافاصله لوسیون یا نرم‏ کننده به آن ‏ها بزنید. بهترین نرم‏ کننده‏ها برای اگزما در مراحل اولیه، آن‏‎هایی هستند که میزان بیشتری روغن دارند، مثل کرم یا پماد چرب. بهتر است یکی از همین نرم‏ کننده‎ها را کنار سینک ظرفشویی نگه دارید تا بعد از هر بار ظرف شستن با آن دستتان را چرب کنید.

آزمایشگاه تخصصی پانیذ تحت نظارت متخصصین انجمن های چهارگانه آزمایشگاهی و با مشارکت بیش از پنجاه تن از متخصصین علوم آزمایشگاهی استان خراسان بزرگ

  • با مجهزترین دستگاههای آزمایشگاهی مرکز تخصصی انجام آزمایشات مولکولی و PCR کویید 19(مورد تایید وزارت بهداشت و شرکت های هواپیمایی)
  • انجام آزمایشات عمومی و تخصصی به صورت روزانه
  • جوابدهی آنلاین از طریق وبسایت اختصاصی و ارسال اتوماتیک فایل پی دی اف آزمایشات به صورت پیامکی

آدرس:مشهد، خیابان شهید چمران، شهید چمران6/2 (گلستان شرقی)روبروی پارکینگ بیمارستان آریا، ساختمان پورسینا

شماره تماس: 32290961-051

دکتر سزاوار

Author دکتر سزاوار

More posts by دکتر سزاوار

Leave a Reply

سه × 1 =